Alkohol a společnost, alkohol v zahraničí

Alkoholismus jako nemoc - psychika, somatika
Rozdělení pijáků
Stadia opilosti
Počátek návyku
Stadia alkoholismu
Typy alkoholismu
Změny psychiky, somatiky
40 znaků alkoholismu
Laboratorní změny krve
Psychózy, deliria, halucinace
Druhotné nemoci k alkoholismu
Pití na pracovišti
Kdo se snadněji stane alkoholikem
Genetika a alkoholismus
Historie alkoholismu
Role alkoholu
Diagnostika nadužívání alkoholu
English - alcoholism, alcoholic
Léčba
Protialkoholní léčba
Sdružení anonymní alkoholici
Dohled nad alkoholikem
Abstinence
Zbavení svéprávnosti alkoholika
Ženy, muži, děti a alk.
Ženy a alkohol(ismus)
Muži a alkohol(ismus)
Děti a alkohol
Dítě alkoholičky (FAS)
Ostatní
CELEBRITY a alkohol
Alkohol a společnost, zahraničí
"Varovné fotografie" aneb  :)
Alkohol za volantem - příběh
Rozhovor s MUDr. K. Nešporem
Statistiky
Zákony a alkohol
Soudní lékařství a alkohol
Obsah alkoholu v nápojích
Osud alkoholu v těle
Alkohol testery
Test závislosti na alkoholu
Odbourávání alkoholu - tabulka
Videa o alkoholismu

Ke stažení
Odborné texty ke stažení

Autor, info, kontakt
Osobní web autora
Jak vznikl tento web?
Zdroje pro web


IQ test on-line

OBSAH STRÁNKY BYL PŘEMÍSTĚN DO NOVÉ VERZE WEBU - KLIKNĚTE PROSÍM ZDE.

 

Zpít se čas od času pod obraz, blábolit nesmysly, "panákovat" až do bezvědomí, pak se probrat, pozvracet toalety, odejít bez zaplacení a následující den protrpět práci v příšerné kocovině patří v Česk u téměř k dobrému tónu. Naopak střídat celý večer minerálku s džusem, pak zaplatit útratu, cestou domů neztratit peněženku a druhý den přijít do zaměstnání včas se nenosí. Být opilcem je v tuzemsku mnohdy společensky přijatelnější než se alkoholu vyhýbat. "Zvlášť na mladého člověka, který sedí s kumpány v hospodě, je vyvíjen strašný tlak, aby se opíjel. Už jen tíha těch průpovídek: Kdo pil, umřel, kdo nepil, umřel taky. Tělo má jít do hrobu zhuntovaný. Kam bys chodil, doma to znáš... Proti těmhle kydům v tu chvíli neplatí žádné racionální argumenty," postěžoval si před časem v MF Dnes herec Boris Hybner, který se alkoholu vyhýbá už dvacet sedm let. Abstinenti, jichž je u nás méně než alkoholiků a těch, kdo mají s nadměrným pitím velké problémy, to v české společnosti nemají lehké. "Normální" lidé je ve své blízkosti nevidí příliš rádi. Svou přítomností jim připomínají, že se dá i nepít, proto je někdy až agresivně nutí, "ať si dají alespoň střik". Bez popíjení, zapíjení ani připíjení se dnes neobejde skoro žádná oslava, večerní setkání přátel nebo hromadné sledování sportovních přenosů. Důvod? "K tomu, abych se večer dobře pobavila, mi nejsnáze pomůže panák něčeho ostřejšího," přiznala se pro deník Blesk nedávno zpěvačka Dara Rolinsová. Vystihla tak motivaci většiny konzumentů. Alkohol je všudypřítomný. Politické strany v rámci volební kampaně rozlévají místo tradičního volebního guláše becherovku (ČSSD) nebo podávají účastníkům shromáždění zdarma pivo (ČSNS). Nikdo se nepozastavoval nad tím, když ministr obrany (Jaroslav Tvrdík) povyšoval kabinetního kolegu, ministra financí Jiřího Rusnoka do hodnosti majora v záloze a předával mu k tomu armádní hliníkový ešus plný slivovice, protože patří k tradicím "že si hvězdičky musí vypít". Společně se zpravodajem ČTK litujeme české vojáky v K uvajtu a doufáme, že snad budou mít příjemné svátky, přestože "jsou daleko od příbuzných a mohou slavit jen nealkoholickými nápoji". Chápeme, proč se sportovní novináři rozněžňují nad tím, že hokejista Patrik Eliáš se ze Stanleyova poháru mohl zatím napít jen džusu. Soucítíme sborci, když si postěžují, že po výhře si mohli dát na oslavu "jen pár skleniček", protože je čeká další zápas v rámci fotbalové ligy. Té, co se jmenuje po jedné značce piva.

Marginální problém aneb pár statistik
Po Portugalcích a Irech jsou Češi (v přepočtu na hlavu) třetími největšími konzumenty alkoholických nápojů na světě. V pití piva jsou na celé planetě vůbec nejlepší (bohužel je to jediné stabilní české prvenství). Skleničku si čas od času neodřekne devadesát procent obyvatel starších patnácti let (a to si přitom sedmdesát procent populace myslí, že je alkohol droga jako každá jiná!). Častěji svodům podléhají muži než ženy. Pánové se "nalévají" bez ohledu na vzdělání v podstatě stejně. Z dam mají sklony ke "kalení" především dobře vydělávající vysokoškolačky. Nejčastěji holdují alkoholu příslušníci věkové skupiny 35 - 44 let. Z průzkumů vyplývá, že každý čtvrtý Čech neodolá vábení minimálně dvakrát týdně a každý druhý se alespoň jednou do měsíce uvede do "mírně společenské nálady". Milion lidí má s nadměrným pitím vážné problémy, dalších tři sta tisíc je na alkoholu závislých.

Pojďme na pivo
Popíjení piva, posedávání po hospodách, oplzlé hospodské vtípky, soutěže v panákování, hrdinské historky z ukrutných tahů jsou pro většinu Čechů tak důležitou součástí společenského a kulturního vyžití, že kdyby se jich vzdali, zůstala by jim v životě velká prázdná díra. Kde se v Čechách vzalo to fanatické poblouznění démonem alkoholu? Obvykle se vysvětluje staletým uctíváním kultu piva vyhnaným za první republiky do extrému dobrým vojákem Švejkem. Coby viník se také zmiňuje jak temná doba komunismu, kdy byl alkohol jediným snadno dostupným světlem, tak lenost, charakteristická vlastnost údajné české národní povahy, která volí alkohol jako nejsnazší prostředek k povyražení. Jenže pohled do statistik zažité názory trochu zpochybňuje. Ještě před druhou světovou válkou byli Češi jen průměrní pijani, docela se drželi i během totalitních dob. Skutečně se rozpili až v letech devadesátých. "Jdeme zcela proti evropským trendům. Zatímco ve většině zemí je konzumace alkoholu stabilní nebo mírně klesá, u nás pořád lehce roste," říká odborník na alkoholovou závislost z psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích Karel Nešpor. Vidí příčinu v něčem jiném než sentimentálním lpění na tradici: "Jsme jediná země, kde je pivo levnější než limonáda." Nejen pivo, ale i tvrdý alkohol je skutečně v českých hospodách a restauracích na evropské poměry nezvykle levný. Mohou za to především spotřební daně, které jsou u nás na vůbec nejnižší úrovni povolené Evropskou unií (ročně znamenají asi patnáctimiliardový příspěvek do státní kasy). Politici se nikdy neodvážili razantně zdražit občanům jejich oblíbenou zábavu, přestože by sedmdesát procent obyvatel podle průzkumů veřejného mínění nebylo proti. "Léčba lidí poničených alkoholem stojí stát miliardy ročně, a to by se v jeho ceně určitě mělo odrazit," rozčiluje se primář Nešpor. Podle něj by zdražení alkoholu, omezení jeho prodeje i přísnější pravidla pro alkoholovou reklamu přinesly snížení konzumace. V zemích, kde je prodej omezený a regulovaný státem, a pro to jsou i ceny daleko vyšší, jsou skutečně oficiální čísla spotřeby nižší. Ale například v Norsk u nebo Švédsku, kde se alkohol prodává jen ve speciálních prodejnách vlastněných státem, jsou ve velké oblibě šílené pijácké plavby na trajektech a masový nákup alkoholu v sousedních, liberálnějších zemích. A nikde jinde než v Británii, kde se ve většině restaurací a hospod smí alkohol prodávat pouze do jedenácti večer, nespatříte v brzkých večerních hodinách na ulicích tolik zjevně opilých "kravaťáků" a předtím elegantních "líznutých" dam.

 

 


Vytvořil MUDr. Zbyněk Mlčoch  v letech 2003-2009.
Před rozšiřováním materiálů prosím pošlete mail s informací.