Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Fórum
Zaregistrováním do fóra získáte jedinečnou identitu a nikdo nemůže psát vaším jménem nebo přezdívkou.
Vítejte, zde se můžete přihlásit nebo registrovat.   Nepamatujete si heslo?
Stránka: 1...16171819202122...30
Dolů
Téma: Léčebna Kroměříž
*
#40047
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
List manželke/partnerke pacienta pacienta
s diagnózou F 10 – závislosť od alkoholu


Úvodom
Onedlho Váš partner ukončí svoju liečbu. Len vy najlepšie viete, čo jej predchádzalo. Možno ešte aj teraz je Vaše srdce naplnené trpkosťou, výčitkami a obavami: aký sa vráti? Bude konečne schopný splniť svoj sľub „nebudem piť“, ktorý tak často dával?
Preto dovoľte prihovoriť sa Vám slovami, ktoré môžu doplniť Vaše informácie o jeho chorobe a poskytnúť návod, ako sa správať po jeho návrate domov.
Mnoho ľudí sa domnieva, že protialkoholické liečenie je také isté, ako liečenie iných bežných chorôb a domov sa vracia vyliečený človek. Bohužiaľ, nie je tomu tak. Pacient v liečebni dostane všestrannú lekársku starostlivosť, čo sa týka telesných a duševných ochorení zapričinených užívaním alkoholu, ale nejestvuje zázračná tabletka na to, aby s pitím prestal, ak sám nechce. Preto najdôležitejšou súčasťou liečby je smerovanie pecienta k tomu, aby pochopil, že je chorý človek, pochopil podstatu svojej choroby a dospel k poznaniu, že najdôležitejším „liekom“ je abstinencia. Pacienti sa dozvedajú, že alkoholizmus je choroba nevyliečiteľná, ale dá sa s ňou žiť a prežiť plnohodnotný život. Je to dlhodobý proces, ktorý musí dozrieť a k tomu 3 mesiace liečby nestačia. Chce to trpezlivosť, dôslednosť, návrat k zodpovednosti a čas predovšetkým zo strany pacienta, no aj podanú pomocnú ruku zo strany jeho blízkych.

Čo môžete pre to urobiť?

Predovšetkým Vám odporúčame, aby ste spolupracovali na jeho doliečovaní po návrate z liečby. Pacienti sú informovaní o existencii abstinentských klubov, kde sú vítaní aj manželskí partneri. Účasť na týchto stretnutiach nie je povinná. Ale podporte ho v návštevách klubových stretnutí, prípadne ho sprevádzajte.
Porozprávajte sa o tom, čo očakávate od spoločného života, ale uvedomte si, že výčitkami o minulosti sa Vaša budúcnosť nezmení. Pokúste sa obnoviť dôveru medzi Vami. Je veľmi dôležité, aby Váš partner našiel aj cestu späť k deťom, či príbuzným. Vieme veľmi dobre, že táto úloha nie je ľahká, ale pomôže Vám prelomiť minulé bariéry. Je samozrjmosťou, že v tom Vám musí pomáhať aj Váš partner!
Trvajte na tom, aby Váš partner zanechal starú pijanskú spoločnosť a nenavštevoval krčmu.
Neodporúčame držať doma alkohol. Cieľom Vašej rodiny by malo byť „U nás doma sa nepije“ a nie len „Náš otec, nepije“.
V začiatkoch abstinencie možno zbadáte zmenu v partnerovo správaní. Možno bude spočiatku menej zhovorčivý až utiahnutý, možno aj podráždený a nervózny. Pokúste sa na tieto stavy nereagovať príliš citovo, skôr odporúčame nevšímať si ich. Môžu sa teraz objaviť aj doteraz nezvyčajné požiedavky: napr. na oblečenie, zvýšený záujem o rodinné finančné výdavky, na správanie detí a pod. Nemalo by Vás to znechucovať, skôr to považujte za kladný prejav prebudeného záujmu o rodinný život.
Dbajte v rámci vašich možností na dobrú životosprávu, dostatok spánku, pohybu, pravidelnú stravu (nie príliš pikantnú – zvyšuje chuť na alkohol). Doprajte mu čas a podporujte jeho rozumné záľuby. Pitie stálo iste viac, ako dobrý koníček. Vašu podporu a dôveru by mal oplácať pomocou v domácnosti. Nedopustite, aby v rodine dochádzalo ku zbytočnej nervozite. Keď sa vynoria kritické chvíle, pokuste sa ich riešiť spoločne, s cieľom nájsť riešenie a vzájomné porozumenie. Priaznivá atmosféra a dôvera umožní Vášmu partnerovi včas signalizovať krízu a znížiť riziko, že siahne po alkohole. To ale neznamená, že sa z času na čas nevyhnete aj búrlivejšej výmene názorov alebo že musíte vždy a za každú cenu ustupovať. V každom manželstve sa občasné nedorozumenia vyskytujú. Mali by ste si ale svoje rozdielne stanoviská navzájom vysvetliť a to bez zbytočných urážok, ktoré nič nevyriešia, ale môžu len zvýšiť napätie. Nevytýkajte si veci, ktoré sú už dávno za Vami. Snažte sa obaja nájsť vždy schodnú cestu.

Nezačal piť?
Ak by ste zbadali, že Váš partner začal popíjať, nepríjmite jeho argumentáciu ako napr. „Veď to bolo len malé pivo“, „Nič hrozné sa nestalo“, „Viem sa kontrolovať“ a pod. Je len otázkou času kedy ho „skúšanie pitia bez následkov“ posmelí a kedy sa znova rozbehne. V takom prípade trvajte na tom, aby vyhľadal pomoc. Rozhodne neodporúčame takúto okolnosť prehliadaťa podceňovať.

Záverom
Možno máte pocit, že na Vás kladieme príliš veľké bremeno v podobe rád ktoré ste práve teraz dočítali a že tieto požiadavky sú nad Vaše sily. Cítite sa unavená a vyčerpaná. Alkoholická minulosť Vášho partnera bola istotne to horšie. Je na ňom, aby Vám vracal v každodennom živote svoju vďačnosť, že ste ho napriek všetkému neopustili. Je ne ňom, aby v abstinencii vydržal.


P.S. Chikita to je z listu, ktorý nám dali po ukončení liečenia "List partnerke". Neviem, či ti to pomôže, ale ináč poradiť neviem. Ja sa v tom babrem sám, bez partnerky. Čo ti môžem poradiť, nepreháňaj to skontrolou.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2300
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40055
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Krtek.. Tohle je muj profil .. chikita je pritele ..

Mockrat dekuji sbiram info kde se da resila sem uz se sestrickama pri navsteve jak spravne partnerovi rict ze se mi neco nelibi nebo ze neco doma udelal spatne at ho prave nevystavuju stresu a hadkam.. nastesti v Brne mame Podanne ruce tak ze uz mam naplanovanou navstevu ve skupince pro rodiny a uz ted budu ubjednavat nejakou terap. skupinku ..

V konickach ho podporovat chci a snazim se ted nasetrit na vbavu pro sport co chce delat a navic sem mu uz i sehnala osobniho trenera

Alkoholu doma neholduju a ani predtim .. pritel je kvartal vzdycky se sebrala nekam zmizel na den, dva nebo tri .. a pocitam ze minimalne rok nechci prijit dom aby ze me byl citit alkohol .. rodina uz pocita ze se budou delat specialni Juice oslavy dokud on sam si nebude sebou jisty

Mnoho rad a komentaru tady mi pomohlo navest pritele spravnou cestou .. a tedka tu cestu chci najit i ja


Ten boj o samote vam nezavidim .. a co tak slysim pribehy ostatnich z leceben a tady tak bych mela mit asi andelske kridla ale nedokazu se k nemu otocit zady jen teda nevim co nastane kdyz bude recidiva toho se asi bojim nejvic
Amy
Fresh Boarder
Příspěvky: 18
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40056
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Je to síce ďaleko a možno ani nikdy nebude a bojíš sa zbytočne. Ale ak, tak hneď ju zastaviť. To už sa dozvieš, ak budeš chodiť na tie skupiny.
Keď som ja mal recidívu po 2 rokoch, tak moja mama zažila neskutočný šok a sklamanie. To vieš, 2 roky ani kvapka a zrazu sa doma otvoria dvere a v nich úplne ožratý ja.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2300
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40057
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Chapu musela to byt pro maminku rana .. pritel chodi uz na Acka tam a rika mi ty pribehy kdy po 6 i vice letech clovek zrecidivuje .. mam na to jiny pohled co tam je a posloucham ho a ctu si tady diskuze .. a asi si nedokazu predstavit jak silna to musi byt chut kdyz dokaze matka opustit dite treba .. nejhorsi je ze ten chlast je vazne vsude

proto chci byt co nejlepe pripravena i kdyz to v podstate nejde ale chci predejit zbytecnostem a pomoc mu protoze je jinak hodny chlap

ale bohuzel ma i jine problemy jako vybusnost a chorobnou zarlivost a je to beh na dlouho trasu ale ja sem si to vybrala a nerada utikam z boje

a i dkyz tady nekteri pisou ze jim pobyty nic moc nedali tak ja uz tedka vidim jak je jinej a hlavne jak se mu zmenili nazory ale uvidim jelsi bude vse takove i tady v realite plne pokuseni
Amy
Fresh Boarder
Příspěvky: 18
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40058
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
No tak tá žiarlivosť môže v našej mužskej hlave spraviť riadnu šarapatu. Zdá sa, že mám s tvojím priateľom spoločné minimálne dve veci. Žiarlivý kvartál.
krtko
Platinum Boarder
Příspěvky: 2300
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Narozeniny: 11/10
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40086
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Ke kvartalovi me to taky stalo spoustu nervu a slz.. kdyz sme se seznamili tak pil snad kazdy den ale ja si neuvdomovala jak je to vazne ... nejde to ani na nem poznat kdyz je hodne
Bohuzel zarlivost u nej podporili i bejvalky ktere ho vsechny podvedli .. tak ze tedka moc neveri tomu ze sem jina .. o to vic tedka byla pro nas lecba kdy neni tak dlouhou dobu doma
Amy
Fresh Boarder
Příspěvky: 18
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40120
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Miroslav napsal:
Zdarvím ...

Mirku, držím Ti pěsti v tomhle boji. Jseš frajer!!! A prcek je u Tebe evidentně spokojen a to je nejdůležitejší.
DavidN
Expert Boarder
Příspěvky: 151
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Pohlaví: Muž Místo: Czech Rep. Narozeniny: 03/27
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
Svět patří těm, co se neposerou.
 
#40156
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
prosím vás chodí někdo do Kroměříže na skupinu AA.volala sem tam ale nikdo to nebere
Mirka
Gold Boarder
Příspěvky: 226
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40157
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
Mirka napsal:
prosím vás chodí někdo do Kroměříže na skupinu AA.volala sem tam ale nikdo to nebere

Mirka,
skús to cez triezvy priestor!

Klikni sem:
www.triezvypriestor.net/Anonymni-alkoholici.htm

...verím, že sa Ti niekto ozve a poinformuje Ťa.
Ja
"Ego sum, qui sum"... ;)
Platinum Boarder
Příspěvky: 3119
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
#40158
Re: Léčebna Kroměříž Před 7 rok, 6 měsíce  
už jsem se tam dovolala ještě musím zjistit přesnou adresu a snad v úterý se tam pojedu podívat už teď se bojím
Mirka
Gold Boarder
Příspěvky: 226
graphgraph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
 
Nahoru
Stránka: 1...16171819202122...30
Moderátoři: Tes
Přihlásit se k odebírání kanálu novinek fóra
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny
Protected by Spam Fighter