Alkoholik

Banner
Alkoholik.cz
Nacházíte se: Úvod Lidé a alkohol Kocovina Co způsobuje kocovinu, jak vzniká kocovina

Co způsobuje kocovinu, jak vzniká kocovina

PDF Tisk Email
jak_vznika_kocovina_pricina_kocovinyAsi každý z nás, není-li již od útlého mládí zapřisáhlým abstinentem, pocítil důsledky z většího příjmu alkoholu. Jaké množství popíjeného alkoholu vyvolá nepříznivé následky nelze jednoznačně říci. Někomu stačí pouhé dvě sklenky vína, které můžou vyvolat daleko intenzivnější pocity projevu kocoviny, než u jedinců, kteří požijí mnohdy až smrtelnou dávku alkoholu.

acetaldehydNa vzniku kocoviny se podílí první metabolit oxidace alkoholu acetaldehyd (zvýraznil jsem jej proto, že je alfou a omegou celé kocoviny). Jedná se o látku, která je cytotoxická (jedovatá vůči buňkám) a která poškozuje játra. Acetaldehyd se patrně také podílí na kancerogenním (rakovinotvorném) účinku alkoholických nápojů.

Podívejme se metabolismus alkoholu a onu látku acetaldehyd detailněji ...

Kocovina vzniká jako složitá chemická reakce organismu na odbourávání alkoholu v těle, při níž se na jeho odstraňování z těla využívá velké množství vody, minerálů a vitamínů (převážně vitamínu C). Konzumace alkoholu má za následek únavu organismu, jelikož zpracovávání alkoholu odčerpává tělu značné množství energie. Oslabuje se sekrece antidiuretického hormonu a vylučování těch látek, které udržují rovnováhu v lidském těle. To vede k dehydrataci. Na vzniku se podílí první metabolit oxidace alkoholu acetaldehyd, což je cytotoxická látka, poškozující játra.

Jaterní buňky se snaží odbourávat alkohol z organismu, a tak během této doby nevyrábějí glukózu, což může vést k poklesu hladiny krevního cukru - hypoglykémii.

Výsledkem kocoviny je špatná nálada, která vzniká jako výsledek biochemických poměrů v mozku. Dochází k poklesu působků a zastavení neuroneogeneze. Vzhledem k tomu, že alkohol je osmoticky působící látka, dochází k "vtahování" vody do všech buněk v lidském těle, a to včetně buněk v mozku. Tím se mění jejich objem – roztahují se. To zapříčiní rozpínaní mozkové tkáně, což se projevuje bolestí hlavy, protože jsou buňky uzavřeny v menším prostoru. Společně se na bolesti hlavy ale podílí i dehydratace organismu, při němž je z těla voda vypuzována (díky snížené produkci výše zmíněného antidiuretického hormonu).

Čím rychlejší a inzenzivnější je dodávka etanolu enzymu alkoholdehydrogenáze, tím více toxického acetaldehydu se dostává do oběhu. Acetaldehyd je posléze přeměňován acetaldehyddehydrogenázou na dále snadno metabolizovatelnou octovou kyselinu (acetát). Překyselení organismu je po otravě etanolem neškodné.
 
Banner
Alkohol tester .cz - značkové a certifkované alkohol testery
Žena alkoholik
MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny